Parkur Filozofu

Parkur Filozofu, özellikle baş hakem ve parkur kurucuların işlerini kolaylaştırmak üzere tasarlanmış bir uygulamadır.
Ülkemizde çoğu zaman farklı hareketli salma sınıfları aynı parkurda bir arada yarıştırılmaktadır. Böyle durumlarda optimum büyüklükte bir parkur oluşturmak daha da önemli hale gelir. Parkur kurarken bize bir çok işlem için önceden hesaplanmış hazır tablolar sunan çalışmalar bulunmaktadır. Ancak bunları eğer masa başında değilseniz kullanmak çok pratik değildir. Parkur Filozofu verdiğiniz verilere göre sadece ihtiyacınız olan verileri hesaplar ve ilgili verileri bir arada göstererek kolayca sonuca ulaşmanızı sağlar.

Uygulamayı kullanmak çok kolaydır. Farklı rota seçenekleri ile bu rotaların açı ve finiş şekli opsiyonlarına göre kullanacağınız parkuru seçersiniz. Rüzgar derecesini ve şiddet aralığını verdikten sonra planladığınız ilk orsa kolu mesafesini girmeniz yeterlidir.

Bu bilgiler ışığında Parkur Filozofu size üç başlıkta bilgiler sunar:

  1. Derece ve mesafeler: Girilen rüzgar derecesine göre seçilen parkuru oluşturacak şamandıraların referans noktasına ve birbirlerine göre pusula dereceleri. Girilen ilk orsa mesafesi baz alınarak rota kollarının uzunluğu.
  2. Parkur geometrisi: Seçilen parkurun geometrik çizimi.
  3. Zaman tablosu: Oluşturulan bu parkurda verilen rüzgar aralığı da baz alınarak, Optimist, Laser ve 420 sınıflarının bu parkuru ne kadar zamanda tamamlayabileceklerini gösterir zaman çizelgesi, toplam parkur uzunluğu ve rota kolları.

Parkur Filozofu web tabanlı bir uygulamadır ve tüm cep telefonlarında kullanılabilmektedir.

Erişim adresi: pf.regatta-tr.net

Uygulama Trapezoid, Orsa-Pupa, Üçgen (45˚) rota ve Optimist IODA rotası için hesaplama yapabilmektedir.

Trapezoid Rota

Farklı finiş seçenekleri ile trapezoid rotada üç farklı versiyon vardır.

  • Geniş Apaz Finiş: Bu seçenek klasik trapezoid rota seçeneği olup 3 numaralı şamandıradan sonra 0.15 dm mesafeli 120˚ açılı kısa bir geniş apaz seyri sonrasında finiş alınır.
  • Orsa Finiş v1: Bu seçenekte finiş hattı, start hattının gerisinde ona paralel olarak konumlandırılmıştır. 5 numaralı şamandıradan sonra 0.15 dm mesafeli kısa bir orsa seyri sonrasında finiş alınır.
  • Orsa Finiş v2: Bu seçenekte finiş hattı, 2 numaralı şamandıranın 0.05 dm /93m rüzgar üzerine konumlanmıştır.
Orsa-Pupa Rotası

Bir başka deyişle rüzgarüstü-rüzgaraltı rotası. Bu rota seçeneğinde orsa ve pupa olmak üzere iki farklı finiş seçeneği bulunmaktadır.
Hesaplamalarda start ve finiş hatlarının parkura uzaklığı 0.05dm/93m olarak alınır.

Üçgen Rota

Apaz kolları eşit uzunlukta ve 45˚ açıya sahip üçgen rota seçeneğidir.
Orsa ve Pupa finiş seçenekleri vardır. Hesaplamalarda start ve finiş hatlarının parkura uzaklığı 0.05dm/93m olarak alınır.

Optimist IODA Rota

Optimist sınıfının uluslarası rotası.


Yukarıdaki kodu cep telefonunuzdan okutarak hızlıca uygulamayı açabilirsiniz.

Bu uygulamada verilen zaman hesapları sınıfların farklı seyirlerdeki ve rüzgar şiddetlerindeki ortalama hızları baz alınarak hesaplanmaktadır.
Bu değerleri referans olarak kullanın, hava ve deniz şartları, akıntı ve hatta filodaki yarışçıların beceri düzeyi gerçekleşen sürelerde etken olacaktır. Bunu dikkate almayı unutmayın.